– Navlestrengen er kuttet, sier advokat Erlend Haaskjold, som uttaler seg på vegne av det nye selskapet.
I en intern e-post El- og IT-forbundet har fått tilgang til, går det blant annet fram at fire ansatte som er på oppdrag hos Sydvaranger Gruve, får samme jobb i det nye selskapet.
Selskapet benekter at det på noe som helst vis dreier seg om en virksomhetsoverdragelse fra det gamle selskapet.
– Det er ingen automatikk i at kontraktene overføres. Da må eierne i så fall i forhandlinger med bostyreren, sier han.
Han sier at det nye selskapet foreløpig ikke har noen ansatte utover eierne, og heller ingen aktivitet.
– Blir det sånn at det bare tegnes nye kontrakter med de samme kundene som dere hadde før?
– Enhver bedrift ønsker jo så mange kontrakter som mulig, men det er ingen automatikk i det, svarer advokaten.
Han mener det ikke bør vektlegges at selskapet har brukt uttrykk som «omorganisering», «restrukturering» og «forretningsoverføring» internt i omtalen av prosessen.
– Det er bare uttrykk brukt svært løst i en ikke-rettslig korrespondanse. Så det kan ikke legges for mye i dette, framholder advokaten.
Han mener en planlagt konkurs i praksis ikke er mulig i Norge.
– Det er en utbredt misforståelse at det er så lett å bare droppe gjelden, og så starte på nytt. Vi har svært mange regler og sikringsordninger som gjør dette veldig vanskelig. «Planlagt konkurs» er mer et populistisk slagord. Ingen som driver en virksomhet, ønsker belastningen med å gå konkurs, sier Haaskjold.
– Høres ut som overdragelse
De ansatte kan ha krav på å fortsette i jobbene sine dersom eierne ikke blir trodd i at de har startet på blanke ark.
El- og IT-forbundet mener Mudenia Elektro har styrt seg inn mot en overføring av virksomheten og en del av de ansatte i forkant av konkursen.
Spørsmålet er om det har ligget noen verdier i kontraktene selskapet har hatt med kunder, og om det nye selskapet overtar disse oppdragene.
Høyskolelektor Morten Lund, som underviser i selskapsrett og kontraktsrett på BI, mener ting kan tyde på det.
Han kjenner dog bare saken gjennom mediene.
– Det skjer ofte at det blir startet opp nye selskaper når man ser at man går konkurs. Sett at man driver tre typer virksomheter, og bare én går bra. Da kan det være fristende bare å fortsette med den, sier han.
– Og her kan det høres ut som det i hvert fall har vært en delvis virksomhetsoverdragelse, mener han.
Da kan i tilfelle ansatte ha krav på jobb i det nye selskapet, og eventuelle oppsigelser følger vanlige prinsipper om ansiennitet, etterlønn og lignende.
– Men det forutsetter at det gamle selskapet har hatt noe å selge i form av kontrakter over tid. Da må det i så fall kjøpes ut av konkursboet. Men hvis verdien bare ligger i kompetansen og merkevaren, blir det noe annet, sier han.