Politiet har anmeldt en fransk statsborger i 20-årene for å ha flydd drone innenfor forbudssonen til Alta lufthavn.
Dronen er beslaglagt.
Operasjonsleder, Einride Hals, opplyser at mannen er dimittert.
– Når skjedde flygningen?
– Nå nylig.
– Hvordan ble dere gjort oppmerksom på det?
– Fra publikum.
– Hva skjer med vedkommende nå?
– Han er dimittert.
– Blir det tatt avhør/fengsling?
– Han er avhørt.
– Kan det knyttes til russer-aktivitet?
– Vi har ikke noe grunnlag for å si det på nåværende tidspunkt.
Fakta om drone-pågripelsene
Så langt i høst er åtte russiske statsborgere pågrepet for brudd på bestemmelsene om droneflyging i Norge.
På grunn av sanksjonene mot Russland er det etter norske myndigheters oppfatning ikke tillatt for russiske statsborgere å fly droner på norsk territorium.
* 11. oktober ble en russisk mann i 50-årene pågrepet etter å ha blitt stanset i kontroll på vei ut av Norge på Storskog. I bagasjen oppdaget politiet to droner og en rekke lagringsenheter. 14. oktober ble mannen varetektsfengslet i to uker i Indre og Østre Finnmark tingrett. Han anket kjennelsen, men lagmannsretten har forkastet anken.
* 14. oktober ble en russisk 51-åring pågrepet med drone ved Tromsø lufthavn – etter å ha blitt observert med en drone som tok bilder av flyplassen. I lagringsmateriale fant politiet blant annet video av lufthavnen i Kirkenes og bilder av Forsvarets Bell-helikopter. Dagen etter ble han varetektsfengslet i to uker. Han har anket fengslingskjennelsen.
* Mandag 17. oktober ble det kjent at fire russiske statsborgerne var pågrepet og varetektsfengslet. De fire, en kvinne og tre menn, ble stanset i en kontroll av en russisk registrert bil i Mosjøen 11. oktober. I kontrollen kom det fram at de var observert mens de fotograferte objekt som er underlagt fotoforbud – kystvaktbasen på Sortland. Det ble ikke gjort funn av droner, kun ordinære fotokameraer. 13. oktober ble de fire varetektsfengslet, men ble senere løslatt.
* Onsdag 19. oktober ble det kjent at en 47 år gammel russisk mann var varetektsfengslet i to uker, siktet for droneflyging på Svalbard. Han ble pågrepet 17. oktober i Hammerfest. 19. oktober ble mannen fengslet i to uker i Vestre Finnmark tingrett. Han varslet samme kveld at kjennelsen blir anket. Anken blir trolig behandlet onsdag 26. oktober.
* 20. oktober ble en mann pågrepet i Ullensvang kommune i Vestland, etter å ha fløyet med drone. Mannen ble 13. oktober stoppet med dronen av norsk politi. Han ble kontrollert og fikk reise videre – men på anmodning fra PST ble mannen pågrepet en uke senere. I Hordaland tingrett ble mannen løslatt, men politiet anket til lagmannsretten. Der fikk politiet medhold og den russiske statsborgeren er varetektsfengslet i fire uker. Denne kjennelsen er anket til Høyesterett.